Blog

Home > Blog > Artykuły > Letnia przygoda na podwórku: Kreatywne zabawy i gry dla dzieci w upalne dni

Letnia przygoda na podwórku: Kreatywne zabawy i gry dla dzieci w upalne dni

29 czerwca 2023

Jak zorganizować ciekawe zabawy i animacje dla dzieci na dworze w ogrodzie, w upalne dni?

Zabawy na świeżym powietrzu nie tylko sprawiają, że dzieci świetnie się bawią i mają możliwość spożytkowania swojej energii, ale mają także niebagatelny wpływ na koordynację oko- ręka- noga, poprawiają funkcje motoryczne i sprawność ruchową. Wpływają pozytywnie na pracę układu nerwowego, regulację emocjonalną, niwelują stres i zwiększają poczucie integracji w grupie. Przedstawiamy naszą “ściągę” oraz sprawdzone i proste zabawy “z podwórka animatora” 🙂

Zabawy z wodą i zabawy sensoryczne:

To szczególny rodzaj aktywności, który cieszy się wśród dzieci niesłabnącym zainteresowaniem. Upalne, letnie dni są idealne na to, by do dziecięcych zabaw włączyć wodę!

Przelewanie wody z miski do miski:

Dzieci stoją w dwóch równoległych rzędach, z miską na początku i na końcu każdego rzędu. Każde dziecko dostaje kubeczek i celem grupy jest przelanie jak największej ilości wody do miski na końcu rzędu, we współpracy z innymi uczestnikami. Wygrywa drużyna, która nie tyle wykona swoje zadanie szybciej, co ta, która rozleje mniej wody! Mnóstwo emocji gwarantowane! 🙂

Sztafeta z kubeczkami:

Podziel dzieci na drużyny i ustaw dwie linie startowe. Drużyny przenoszą wodę za pomocą kubeczków z jednego pojemnika do drugiego, a zwycięża ta drużyna, która jako pierwsza przeleje całą wodę do celu.

Balony wodne:

Dzieci ustawiają się w rzędzie. Zabawa polega na podawaniu sobie balonów wypełnionych wodą na czas – z miski do miski – wygrywa drużyna, która przerzuciła bez szwanku więcej balonów!
Kolejny wariant, to rzucanie do celu (uczestnicy trafiają kolejno w określony punkt lub wyznaczony obszar) lub przerzucanie balonów wodnych za pomocą ręczników lub szmatek, z jednego ręcznika/ koca w drugi. Trzeba uważać, by balon nie wypadł i nie roztrzaskał się o ziemię.

Zabawy z psikawkami:

psikawka wodna dla dzieci do zabawy w ogrodzie

Można zorganizować zabawy takie jak strącanie plastikowych kubeczków, strzelanie do celu lub przetaczanie piłki za pomocą psikawek. To świetny sposób na ćwiczenie zręczności i sprawności!

Gry terenowe:

Podchody:

To klasyczna zabawa, w której dzieci rozwiązują zagadki i podążają za wskazówkami, aby odnaleźć ukryte przedmioty. Przygotuj serię wskazówek i ukryj je w różnych miejscach w lesie lub ogrodzie, następnie prowadź dzieci od jednego punktu do drugiego, aż dotrą do ukrytego skarbu. Rozwiązywanie zagadek i poszukiwanie pozostawionych wiadomości jest dla dzieci bardzo angażujące – ćwiczy przy okazji uważność, umacnia współpracę w grupie.

Przeciąganie liny:

Dwie drużyny rywalizują ze sobą, próbując przeciągnąć linę na swoją stronę. To dynamiczna i emocjonująca zabawa, która wymaga współpracy i siły. Warto zwrócić uwagę przy podziale dzieci na grupy, by rozkład sił był chociaż względnie równomierny 😉

Skakanie w workach:

Przygotuj worki odpowiedniej wielkości i wytycz trasę – linię startu i linię mety. Uczestnicy mają za zadanie wskoczyć do worków i pokonać trasę jak najszybciej, w podskokach. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety. Dla urozmaicenia można poukładać slalom lub inne przeszkody na drodze. Uwaga! Dorośli – koniecznie spróbujcie pobawić się w to razem z dziećmi!

Tory przeszkód:

Zaprojektuj różnorodne przeszkody, takie jak skrzynki, pachołki, opony, tunele itp., i stwórz zróżnicowany tor. Uczestnicy muszą pokonywać przeszkody, testując swoją zwinność i wytrzymałość. Wygranym jest oczywiście ten, kto swoje zadanie zrealizował najszybciej.

Mamy nadzieję, że te kilka zabaw sprawi Wam (tak, Wam też, Dorośli!:)) niezłą frajdę, bo dzieciom z pewnością się spodobają! Przetestowaliśmy to już na wielu dziecięcych imprezach: animacjach urodzinowych, komunijnych, weselnych, czy też większych eventach, które mieliśmy przyjemność organizować. Są niezaWODNE! 🙂
Bawcie się dobrze!

Zapraszamy także do poprzedniego wpisu na temat zrobienia urodzinowej piniaty!