Blog

Home > Blog > Artykuły > Jak przygotować piniatę: Krok po kroku – przewodnik

Jak przygotować piniatę: Krok po kroku – przewodnik

22 maja 2023

Piniata to kolorowa ozdoba wypełniona cukierkami, która jest nieodłączną częścią wielu uroczystości, a zwłaszcza urodzinek dla dzieci. Niezależnie od tego, czy organizujesz przyjęcie urodzinowe, czy celebrujecie inną okazję – własnoręcznie przygotowana piniata może dostarczyć wiele emocji i radości najmłodszym uczestnikom imprezy. W tym artykule przedstawimy Ci kompletny przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci stworzyć własną piniatę. I to NIE-BYLE-JAKĄ, bo wypróbowaną setki razy na dziecięcych imprezkach! 🙂

Do przygotowania piniaty będziesz potrzebować kilku podstawowych materiałów i narzędzi, oto one:

Piniata w kształcie arbuza

– Karton do stworzenia konstrukcji

– Taśma klejąca

– Klej do papieru

– Bibuła kolorowa

– Nożyczki

– Słodkości (o tym, co alternatywnie może wypełniać piniatę napisaliśmy kilka akapitów niżej)

– Wstążka lub sznurek do zawieszenia

Z praktyki wiemy, że im prostszy wzór, tym lepszy – dziś pokażemy Ci, jak zrobić piniatę w kształcie soczystej ćwiartki arbuza🍉, wprost idealnej na letnie przyjęcia! Natomiast jeśli zamarzysz o pinacie w innym kształcie- jak to mówią- “Sky is the limit”!

Przygotowanie konstrukcji:

1. Odrysuj na kartonie dwa trójkąty z zaokrąglonymi podstawami (jeśli jesteś perfekcjonistą- zawsze możesz narysować koło i podzielić je na ćwiartki. Dwie z nich załącz ze sobą i voila!). My robimy to na oko – lata praktyki;) Wytnij także dwa boki i podstawę.

Akcesoria do przygotowania piniaty

2. Sklej krawędzie taśmą klejącą. Nie przejmuj się idealnym (nie)dopasowaniem. Po prostu daj w te miejsca więcej taśmy (wierz nam, naprawdę nic się nie stanie- piniata i tak będzie bronić cukierków jak schron przeciwpancerny!)

3. Pamiętaj, żeby zrobić otwór na wypadające cukierki – to też element naszej tajemnej wiedzy, którą się z Tobą dzielimy- daje znacznie więcej frajdy, gdy przez dziurkę niepostrzeżenie wylatują pyszności, ku zachęcie do dalszej zabawy 😉

Jak wykonać piniatę w kształcie arbuza

4. Wytnij frędzle z bibuły. Potnij ją na kawałeczki o długości ok 6-7cm i ponacinaj je wzdłuż.

5. Czas na klej! Duuużo kleju! Zdradzimy Ci znowu odrobinę know-how z podwórka animatora, ale nie mów tego nikomu:

Klej Nalmat do piniatyNalmat – Klej Polimerowy jest niezastąpiony i nie jest to wcale płatna reklama!

6. Przyklej frędzle. Od dołu do góry, nie inaczej!

Przerwa w robieniu piniaty

Zrób sobie przerwę na obiadek lub inny poczęstunek – trochę przyjemności przy pracy dobrze Ci zrobi;)

7. Wróć do pracy. Każdą stronę ozdób tak samo.

Piniata arbuz- w trakcie pracy

Tadaaaam!👏 Ups, chyba czegoś tu jeszcze brakuje… Pestek!!

Piniata w kształcie arbuza

Oto dzieło w pełnej okazałości 🍉 (fanfary)

Co włożyć do piniaty?

My zazwyczaj wypełniamy ją różnego rodzaju cukierkami, batonikami, czy żelkami w małych opakowaniach, ale można tam umieścić także inne małe upominki i niespodzianki. Oto kilka pomysłów na to, co może znaleźć się w środku:

1. Małe zabawki: Możesz umieścić w piniacie małe plastikowe figurki, kolorowe kredki, naklejki, mini puzzle, skakanki, małe samochodziki czy gumki do mazania. Upewnij się, że zabawki są bezpieczne dla dzieci i odpowiednie dla wieku uczestników.

2. Mini gry i łamigłówki: Dodanie do piniaty małych gier i łamigłówek, takich jak łamigłówki logiczne, małe karty do gry, układanki lub mini zestawy do rysowania, może dostarczyć dodatkowej rozrywki po rozbijaniu piniaty.

3. Akcesoria do przebrania: Jeśli organizujesz imprezę tematyczną, do piniaty możesz włożyć akcesoria do przebrania, takie jak maski, nakrycia głowy, bransoletki czy naszyjniki, które uczestnicy będą mogli założyć od razu po rozbiciu.

4. Kuponiki i vouchery: Możesz także umieścić w środku małe kuponiki lub vouchery na specjalne upominki lub przywileje, takie jak darmowe lody na sali zabaw, czy mała nagroda, jak brokatowe tatuaże lub warkoczyki.

Pamiętajcie jednak, że w tym wypadku warto postarać się o to, by ilość niestandardowych upominków była taka sama, jak ilość dzieci, żeby nikt nie poczuł się poszkodowany, bo ktoś inny zgarnął całą pulę nagród. Zawartość piniaty warto dobierać odpowiednio do wieku uczestników imprezy i upewnić się, że wszystkie przedmioty są bezpieczne i nie stanowią ryzyka zadławienia czy innych niebezpieczeństw.

 

To co, podejmujesz wyzwanie zrobienia piniaty?

Zawsze możesz powierzyć tę kwestię nam, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta przyjemność została po Twojej stronie! 🙂

Zobacz naszą ofertę animacji dla dzieci, oczywiście obok giga baniek, szalonych zabaw, brokatowych tatuaży i innych odlotowych atrakcji znajdziesz w niej także piniatę!